BANJALUKA, 21. marta – Ministar nauke i tehnološkog razvoja i visokog obrazovanja Republike Srpske Željko Budimir rekao je da otvaranje pregovora BiH sa EU nije upitno, prije svega zbog geopolitičkih okolnosti, a ne zbog izgradnje kapaciteta i reformskih procesa, te dodao da BiH nema uz lažnog visokog predstavnika i stranih sudija suverenitet.

Budimir smatra da bi i EU mogla dati datum za početak pregovora jer standardi koji su ranije proklamovani više ne vrijede.

“Ako Ukrajina uđe u EU gdje je otvoreni rat, onda imate lov na Ruse i ruski jezik, kršenje svih mogućih ljudskih prava, zašto onda ne bi mogla i Bosna i Hercegovina”, upitao je Budimir.

Naveo je da je Bosna i Hercegovina u ozbiljnom problemu kada je u pitanju suverenitet, prije svega zbog postojanja kancelarije lažnog visokog predstavnika, ali i stranih sudija u Ustavnom sudu BiH, te Briselu, koji mora odlučuje o sudbini Bosne i Hercegovine, također je u ozbiljnom problemu.

“Od 2022. EU je u vazalnom odnosu prema NATO-u i Americi. Natjerali su EU i sve institucije da budu strana u ratu protiv Ruske Federacije. EU je bila atraktivan projekat iz ekonomskih razloga. Sada je Njemačka, koja je bila motor razvoja, u recesiji”, istakao je Budimir.

On je kazao da je nedopustivo mijenjanje Dejtona, za šta se neki zalažu, pravdajući to prilagođavanjem zakonodavstva EU.

“Dejtonski mirovni sporazum je apsolutno kompatibilan. Čak su i institucije predviđene u BiH i Dejtonskim sporazumom vrlo slične institucijama koje ima EU. Tako da ne smijemo dozvoliti da se kao uslov za ulazak u EU traži reforma Ustava BiH, odnosno Dejtonskog sporazuma”, rekao je Budimir.

On je istakao da predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik brani Dejtonski sporazum, što nije u skladu sa interesima pojedinih ambasada, te se zbog toga sudi njemu, kao i v.d. Lukić.

“Nije slučajno da se predsjedniku Srpske sudi. On je i simbolična i politička ličnost koja u ovom trenutku predstavlja upravo taj otpor urušavanju institucija Republike Srpske. Zaustavio je taj proces”, rekao je Budimir.

On je ukazao da je, za razliku od FBiH u kojoj političke stranke kontrolišu stranci, politička situacija u Srpskoj jasna jer SNSD na čelu sa Dodikom vodi autonomnu politiku, suprotstavljajući se međunarodnom intervencionizmu.

“To je politika, prije svega, očuvanje Bosne i Hercegovine. A mi nismo neki avanturisti koji planiraju ovo ili ono. Moramo koristiti sva pravna i politička sredstva da zaštitimo interese Republike Srpske”, naglasio je Budimir.

Budimir je rekao da se pojedini opozicioni lideri iz Republike Srpske, koji tvrde da proces pred Sudom BiH protiv Dodika nije proces protiv Srpske već protiv jednog čovjeka – ili se prave da ne razumiju ili zaista ne razumiju činjenice.

On je poručio da treba zanemariti ličnosti koje su u pitanju, njihova imena i prezimena – jer se ovdje brane institucije Srpske.

“Ovo su vremena u kojima se ili ulazite u odbrambenu mašinu Republike Srpske – to je najmanji zajednički element u toj strategiji otpora takvoj vrsti pritiska iz Sarajeva – ili ste na drugoj strani”, rekao je Budimir. koji vjeruje da, ako se sada ne brani Srpska i njene institucije, onda se neće imati šta braniti kasnije.

On je dodao da je Dodik najveći lider u Republici Srpskoj i to pokazuju izbori, sviđalo se to nekome ili ne.

Komentarišući ponovno spominjanje nametanja izbornog zakona u BiH, Budimir je rekao da je Republika Srpska jasnim političkim porukama i aktivnostima poručila da će, ukoliko bude nametnut izborni zakon u BiH, donijeti svoj izborni zakon i provesti izbore. u skladu sa svojim izbornim zakonom.

Budimir je rekao da Srpska ima pun kapacitet za sprovođenje izbora.

On je naveo da zakon o državnoj imovini i dalje nadvija Srpsku kao opasnost, podsjećajući da su predstavnici Srpske jasno poručili da će Republika morati da krene drugim putem ako joj se oduzme imovina.

“Za sada mi se čini da je ovaj proces usporen. Opasnost i dalje postoji kod procesa evropskih integracija i zato je važno da Srbin bude pregovarač. Bošnjaci evropske integracije vide kao priliku za preprodaju priče o demokratskim principima i principima jedan čovjek-jedan glas, gdje treba postići tiraniju većine. Suština postkonfliktnih društava je konsocijativna demokratija. A mimo konsenzusa ne može biti ništa”, istakao je Budimir.

Istakao je da je svijet u procesu multipolarizacije i da postoji nerazumijevanje Zapada za političke procese u ostatku svijeta, a da s tim u vezi ne poznaju ni istoriju Rusije, zbog čega osporavaju predsedničkim izborima.

“Nisu svjesni da se ruski narod, kada je pod pritiskom, uvijek ujedinjuje, odnosno okuplja oko svog vođe, kome daju apsolutno povjerenje da vodi svoj narod kroz te teške okolnosti”, istakao je Budimir.

Izvor: RTRS