BANJALUKA, 21. marta – Za Republiku Srpsku je važno da ne žrtvuje svoj identitet i tradiciju na putu ka EU.

Nemam ništa protiv da BiH postane članica Evropske unije. Jedina promjena u odnosu na prije deset godina je smanjen entuzijazam za ovu temu, rekao je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u intervjuu za Kosmo.

Intervju predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika za austrijski Kosmo prenosimo u cijelosti.

Kako ocjenjujete mogući ulazak Bosne i Hercegovine u Evropsku uniju? Kakvo je vaše mišljenje o trenutnom stanju u Evropskoj uniji?

Moj stav se nije promijenio godinama. Nemam ništa protiv da BiH postane članica Evropske unije. Jedina promjena u odnosu na prije deset godina je smanjen entuzijazam za ovu temu. Vjerujem da za to nismo krivi samo mi, koliko i Evropa koja nam šalje kontradiktorne poruke o uslovima pristupanja. Evropa trenutno nema nijednu vodeću silu koja bi usmjeravala razvoj EU, što utiče na našu motivaciju za pridruživanje. Međutim, EU ostaje prirodno okruženje za zemlje evropskog kontinenta. Važno je da Republika Srpska ne žrtvuje svoj identitet i tradiciju na putu ka Evropi.

Ako evropski put omogućava očuvanje naše kulture, nezavisnosti i tradicije, vrijedi ga slijediti. Međutim, EU pokazuje nedosljednosti, posebno kada je riječ o vladavini prava i intervencijama koje podržavaju strane sile, što dovodi do percepcije Republike Srpske kao remetilačkog faktora. Evropa se takođe bori sa unutrašnjim problemima koji napuštaju kontinent pod uticajem Sjedinjenih Američkih Država. Predsjedništvo Joea Bidena, suočeno sa vlastitim izazovima, odražava ovu situaciju u kojoj Evropa indirektno ostaje pod vodstvom lidera koji možda nisu dorasli zadatku. Odlučni smo da ne izgubimo Republiku Srpsku i, ako bude potrebno, da se odupremo nametnutim uslovima na “evropskom putu”. Ako evropski put omogućava očuvanje naše kulture, nezavisnosti i tradicije, vrijedi ga slijediti.

U više navrata ste rekli da je cilj međunarodne zajednice “destabilizacija Bosne i Hercegovine”. Šta je, po Vašem mišljenju, cilj međunarodne zajednice da destabilizuje Bosnu i Hercegovinu?

Bosna i Hercegovina je projekat Amerike koji je nakon rata stvorio uvjerenje da su Srbi odgovorni za sukob i da zaslužuju bilo kakvu kaznu. Neposredno nakon rata nisu imali za cilj da usvoje mirovne pregovore. Za njih je Bosna i Hercegovina zemlja u kojoj će biti na muslimanskoj strani, kao i karta za koju se drže kako bi pokazali da su dobri sa muslimanima. Možete pogledati šta su radili muslimanima na drugim mjestima. BiH nema globalno značajne resurse koji bi im mogli biti od interesa. Međutim, u ovih trideset godina stvorili su sistem u kojem su sve institucionalne i druge komande u državi podređene njihovim interesima, kontinuirano pokušavajući da upravljaju i nametnu rješenja, sa različitim uspjehom. Sada su naišli na prepreku koju je teško savladati. Oni su isključivo fokusirani na sticanje profita i lobiranje. Nemam drugog objašnjenja za njihove ciljeve.

Često kritikujete Ameriku, postoji li neki aspekt u kojem je moguća saradnja?

Naš narod je primoran da gubi vreme od raspada Jugoslavije, nesposoban da definiše svoje strateške i nacionalne interese, ostajući zarobljen u krugu odbrane Kosova i Republike Srpske. Svaki pokušaj dijaloga o bilo kojoj temi uvijek se vraća na pitanje Srebrenice. Već znate moj stav o ovoj temi. Zločini su se dešavali na svim stranama i o svima treba govoriti. Uvek se sugeriše da su Srbi zlikovci. Ovaj stalni otpor nam je nametnut i uspješno se održava kroz Evropsku uniju i druge međunarodne platforme. Ubrzavanjem globalnih procesa vjerujem da će američka pozicija na Balkanu oslabiti ili promijeniti. Nemamo razloga za neprijateljstvo prema Amerikancima, osim njihovih akcija kao što su bombardovanje, korištenje osiromašenog uranijuma i vojne vježbe protiv nas. Teško je prihvatiti kao prijatelje one koji su nas bombardovali. Ovi događaji nisu daleko iza nas, a istorijske činjenice se ne mogu jednostavno prepisati. Međutim, sve dok se naši stavovi i mišljenja poštuju i ništa ne nameće, bićemo otvoreni za saradnju.

Izvor: RTRS