BANJALUKA, 19. marta – Politikolog Nenad Kecmanović ocenio je da je ubedljiva pobeda Vladimira Putina na predsedničkim izborima u Rusiji veliki podsticaj Srbima da se odupru svim pritiscima Zapada.
Kecmanović smatra da Putinov izborni trijumf jača uvjerenje da su Srpska i Srbija ponovo na pravoj strani istorije i da treba da izdrže sa još većim srpskim jedinstvom, energijom i odlučnošću.
“To se već osjeća u komšiluku, jer nije pametno napadati Putinovog prijatelja (predsjednika Srpske Milorada) Dodika”, naglasio je Kecmanović za Srnu.
On je istakao da su posledice velike Putinove pobede po Srbiju dvosmislene, objasnivši da, uz pozitivne aspekte, treba uzeti u obzir i sve žešće pritiske kolektivnog Zapada.
“Ove sve žešće pritiske sa Zapada vidimo u nastupu terenskog tandema Murphy-Šmit, kao što je suđenje predsjedniku Srpske u Muslimanskom Sarajevu, širenje crne liste zbog učešća na proslavi Dana Republike , opstrukcija direktnih dogovora Čović-Nikšić-Dodik, oduzimanje javne imovine manjeg entiteta “, politički je uslovilo brz napredak ka EU i slične stvari”, naveo je Kecmanović.
Međutim, kako je istakao, nema sumnje da Putinov izborni trijumf utiče na jačanje samopouzdanja Srpske i Srbije, kao i uvjerenja da su na pravoj strani istorije.
Prema njegovoj oceni, sama Putinova pobeda, čak i ovako ubedljiva, nije iznenađenje, jer su sve ankete ukazivale na veliku Putinovu popularnost, dok su protivnici, barem van Rusije, bili gotovo nepoznati.
“Ipak, pobjeda je, uz podršku skoro 88 posto birača, zaista trijumfalna. To je rezultat Putinovih spektakularnih dostignuća i kao vrhovnog komandanta iu diplomatskim aktivnostima i na unutrašnjem planu. Na početku svog petog mandata već se etablirao kao vodeći državnik 21. vijeka u svijetu, bez obzira na, uz nekoliko izuzetaka, slabu konkurenciju”, naveo je Kecmanović.
Komentarišući značaj Putinove pobjede u odnosu na okolnosti u kojima je ona ostvarena i njen uticaj na globalne trendove, Kecmanović je ocijenio da Putinov veliki izborni trijumf ne predstavlja ništa manji poraz za kolektivni Zapad.
“Pale su u vodu njihove samoispunjavajuće prognoze o pobuni u delovima zemlje sa neruskim stanovništvom, o masovnim protestima opozicije u Moskvi i Petrogradu i o bekstvu nekih garnizona u Ukrajini”, istakao je Kecmanović.
Istakao je da je najveće čudo Putinove politike amortizacija neviđenih zapadnih sankcija u desetinama paketa koji su trebali ekonomski uništiti Rusku Federaciju, ali ih je pretvorio u poticaje za razvoj domaće industrije i vratio na adresu pošiljaoca. .
“Na kraju se pokazalo da je evropski dio kolektivnog Zapada sam sebi uveo sankcije, posebno Njemačka, koja je sebi uskratila ruske energente neophodne za vodeću evropsku industriju. Konačno, sankcijama se nije pridružila velika većina zemalja u svijetu”, naveo je Kecmanović.
Naglasio je da se ovo čudo državništva intenzivno proučava na Zapadu, jer se u vojnim školama uči novi način ratovanja uz minimalnu mobilizaciju ljudstva i ograničenu upotrebu superiornog raketnog naoružanja, uz maksimalne efekte.
“Naravno, za mir i stabilnost u svijetu neophodne su promjene i na drugoj strani, pa je zato fokus okrenut na izbore u SAD, na duel Bajden-Tramp. Ovaj drugi je dugo iskazivao poštovanje prema Putinu i već je viđen kao uspješan pregovarač”, zaključio je Kecmanović.
Izvor: RTRS