BANJA LUKA, 15. novembra – Posjetioce povratničkog izdanja DukaFesta očekuju projekcije 47 studentskih filmova iz cijelog svijeta, koji će biti prikazani u takmičarskom programu, i to 20 igranih i 27 dokumentarnih filmova, saopšteno je na konferenciji za medije održanoj u četvrtak.
U pitanju je selekcija od 1.561 filma iz čak 91 države, koliko ih je pristiglo na konkurs DukaFesta, koji će se nakon petogodišnje pauze održati sedmi put, i to od 21 do 24 novembra u Gradskom pozorištu Jazavac u Banjaluci.
– Što se tiče revijalnog filmskog programa, njega čini selekcija animiranih i filmova studenata Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, koji će biti podijeljen u dva bloka po 90 minuta. Drugi dio revijalnog programa činiće promocija diptiha knjiga “Kritički vodič kroz srpski film, 2000-2017” i “The Best Serbian Films of the 21st Century”, u izdanju Filmskog centra Srbije, koje zajednički potpisuju Đorđe Bajić, Zoran Janković i Ivan Velisavljević te prezentacija dramskog odsjeka Akademije srednjoškolcima, što nas posebno raduje – naveli su organizatori.
Na konferenciji je predstavljen i žiri ovogodišnjeg DukaFesta, koji čine Saša Hajduković, reditelj i profesor režije na Akademiji te reditelji Nemanja Ćeranić i Vladimir Tagić, inače bivši učesnici DukaFesta.
DukaFest organizuju Akademija umjetnosti Univerziteta u Banjaluci i Udruženje za podsticaj i razvoj kulture i umjetnosti КROV, uz podršku Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske i Grada Banjaluka, dok je glavni sponzor festivala kompanija m:tel.
– Što se tiče Grada Banjaluka, mi pružamo finansijsku, resursnu i logističku podršku festivalu. Možemo slobodno reći da DukaFest i nakon pauze nastavlja da bude ambasador Banjaluke i Republike Srpske, u svakom pogledu. O tome govori i ogroman broj prijava, a po tome što su stigle iz čak 91 države, govori o važnosti DukaFesta – istakao je Neven Stanić, načelnik Odjeljenja za kulturu, turizam i socijalnu politiku grada Banjaluka.
Sanda Dodik, dekan Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, naglasila je da je Banjaluka sredina u kojoj filmska umjetnost kao kulturna industrija nije dovoljno razvijena, podržana i promovisana.
– Prvi značajan pomak na planu razvoja filma bilo je osnivanje Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci 1999. godine, čime su postavljeni temelji za profesionalno bavljenje kinematografijom. Od tog početnog perioda pa do danas, Akademija umjetnosti i grad Banjaluka su na filmskom planu najviše predstavljane upravo studentskim filmovima, koji su igrali na mnogim domaćim i stranim festivalima i osvajali važne nagrade. Ta činjenica obavezuje sve nas koji se bavimo umjetnošću, volimo film i koji nastojimo da gradimo kvalitetnu kulturnu sredinu u kojoj živimo, da jedan od konkretnih koraka bude poboljšanje studentske filmske produkcije – kazala je ona.