BANJA LUKA, 09. novembra – Za posljednjih pola godine, čak tri puta svjedočili smo pojavi mrlja u banjalučkim rijekama čija je neprirodna boja zabrinula javnost.
Proljetos se raspravljalo o čudnoj tamnoj boji rijeke u kanjonu, nedugo zatim crna mrlja uslikana je u Vrbanji u blizini poslovne zone Incel, a posljednji slučaj koji je uznemirio građane jeste crvena boja u rječici Crkvenoj.
Ribari su prošle sedmice prijavili nadležnima crvenu boju na ušću Crkvene u Vrbas. Iz Grada poručuju da je inspekcija izašla na teren i uzela uzorak koji je upućen Institutu za javno zdravstvo koje radi analizu.
– Rezultati će pokazati o kakvom zagađenju je riječ. Materija koja je ispuštena, prema mišljenju inspekcije, došla je iz naselja Paprikovac, ali je zbog nelegalnih ispusta teško utvrditi ko je i odakle ispustio – odgovorili su iz Gradske uprave.
Banjalučki ribari, koji se prvi na “frontu” borbe za zaštitu naših rijeka, nezadovoljni su ovakvim pojavama u gradu. Nije prvi put, podsjećaju, da se crvena mrlja pojavi u Crkvenoj, pa iako nije primećeno uginuće ribe zbog te zamućenosti, takva dešavanja poručuju svakako da su pogubna za riblji fond i mlađ.
– Imamo odličnu saradnju sa inspekcijom, oni na prvi naš poziv izlaze na teren. Tako je bilo i ovaj put. Uzeli su uzorke, samo je pitanje koliko oni mogu da učine kada se nešto ovako već desi. Alarmira se javnost, građani se zabrinu i onda opet čekamo do sljedećeg puta – govori dugogodišnji ribar Marinko Popović iz Sportskog ribolovnog društva.
On i njegove kolege svjedočile su nažalost raznim ružnim scenama na rijekama, te razbacanom otpadu u vodi i na obalama.
– Izađeš u prirodu, a dočeka te smeće, sa udice visi kesa. Omrzne čovjeku i riba i sport – razočarano govori Popović.
Naglašava da su ove godine ribari već nekoliko puta alarmirali inspekciju.
– Jedno vrijeme u donjem toku Vrbasa, kod kasarne Kozara, neko je stalno ispuštao masnoću u rijeku, ali nismo mogli otkriti ko je. Do danas nismo nikoga uhvatili – govori Popović, te podsjeća da je jedno vrijeme problema s crvenom mrljom bilo u samom gradu, kod mosta Venecija.
SRD Banjaluka, srećom, ima veliku mrežu ribolovaca. Ove godine priključilo im se čak 200 članova, a svi zajedno imaju obavezu da dojave nadležnima ako primjete bilo kakvo onečišćenje rijeke ili krivolov.
Stručnjaci iz oblasti ekologije sa kojima smo razgovarali ističu da iako svi ovi slučajevi mrlja u banjalučkim rijekama građanima djeluju zabrinjavajuće, jer nisu prijatni za oko, najvažnije je da nijednom nije bio upitan kvalitet vode za piće. Podsjećaju da je najveći problem Vrbasa koji protiče kroz grad direktno izlivanje kanalizacije u vodu, zbog čega je izuzetno važno postaviti kolektore.
Pomor ribe
Članovi Sportskog ribolovnog društva Banjaluka u julu su primjetili i prijavili veliki pomor ribe u rječici Širokoj u Dervišima. Kako su tada rekli iz vodne inspekcije, uzrok pomora su fekalije iz okolnih domaćinstava i nizak vodostaj.
(Srpskainfo)